Perde arkası: Bir analitik mimarına sıkça gelen teknik sorular

0

Teknik mimari çeşitli bir konudur- ancak bazı sorular tekrar tekrar gündeme gelir. Altyapıyı, açık kaynak politikasını, IoT veri yönetimini, paydaş katılımını kapsayan geniş yelpazenin tamamı, kurumsal mimarların oynadığı rolün giderek daha önemli bir hale geldiğine işaret ediyor.

Bu yazımda son 12 ay boyunca en sık sorulan on soru ve müşterilerime rehberlik etmeye yardımcı olacak kaynak bilgilerimi paylaşıyorum.

Bir analitik mimarına en çok hangi sorular sorulur?

 

1.Multi-threading: Mümkün olduğunca az değişiklikle nasıl multi-thread kod çalıştırabilirim?

SAS Viya Bulut Analitik Hizmetleri (CAS) motorunda mümkün olduğunca fazla veri ve kod bulundurmanız gerekir, çünkü bu en etkili yoldur. Burada anahtar nokta, CAS etkin olmayan tüm kod parçalarını tanımlamaktır. Ardından, hızı ve verimliliği artırmak için bunları – ve yalnızca bu bitleri – değiştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bu teknik dokümana bakınız.

2.Çalışma zamanlarımın hangi kısmı sorting’den kaynaklanıyor? In-memory processing bu sorunu nasıl çözebilir?

Verileri sıralamak için iki seçenek vardır: Ana bilgisayar sıralayıcısı ve yazılım içindeki bir sıralayıcı (bellek içi). Veri kümesi oldukça küçük olduğunda bellek içi bir sıralayıcının daha iyi olması muhtemeldir. Veri kümesi büyüdükten sonra, bir ana bilgisayar sıralayıcısı daha iyi olacaktır. SAS yazılımındaki varsayılan ayar, en iyi (en hızlı) seçeneği belirlemektir. Daha fazlası için buraya bakın.

3.Hadoop gibi mevcut büyük veri kümelerini nasıl yeniden kullanabilirim? In-Database processing nasıl yardımcı olabilir?

SAS, tüm analitik yaşam döngüsü boyunca Hadoop için destek sağlar. Bilgi ve kavrayışlara erişim hızını ve kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Bellek içi veya veritabanı içi işleme, analitik süreci verilere mümkün olduğunca yaklaştırmaya yardımcı olur. Bu, verileri taşımak zorunluluğunu ortadan kaldırır ve böylece her şeyi hızlandırır. SAS'ı Hadoop'a nasıl uygulayacağımız hakkında daha fazla bilgi burada.

4. Daha önce geliştirilen açık kaynak kodunu veya know-how'ı nasıl tekrar kullanabilirim?

Tekerleği yeniden icat etmemek de dahil olmak üzere açık kaynaklı yazılım kullanmanın büyük avantajları vardır. Ancak, ölçek büyütmek ek yardım gerektirebilir. Açık kaynak ile çalışacak şekilde tasarlanmış kurumsal bir analiz platformu kullanmak, açık kaynağı yeniden kullanmanın en iyi yolu olabilir; güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik sağlar. SAS ve açık kaynağı birleştirmekle ilgili SAS makalesi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Buradan erişebilirsiniz.

IoT için Edge Cihaz Kullanımı

5.IoT için edge cihazları nasıl kullanabiliriz?

SAS Cisco analitik platformu, edge cihazlarda analitiğe izin vermek için geliştirilmiştir. Bu platform, SAS Event Stream Processing kullanarak edge cihazlardan alınan verilerin gerçek zamanlı veya neredeyse gerçek zamanlı analizini sağlar. Veri, depolama ve daha sonra işlenmek üzere buluta da gönderilebilir. Edge analitik için yeni Cisco/SAS platformu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

6.Viya dağıtımından günlük log mesajlarını nasıl toplayabilirim?

Viya işletim ortamı, log toplamak ve depolamak için yollar sağlar. Yazılım, günlük mesajları izler ve birkaç dakikada bir merkezi olarak toplar. Environment Manager, zaman filtreleri ve arama işlevleri de dahil olmak üzere bu iletileri aramayı ve analiz etmeyi kolaylaştıran bir arayüze sahiptir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

7.SAS Viya multi-tenancy destekliyor mu?

Evet, ancak çok kullanıcılı bir ortam yalnızca Linux ortamında oluşturulabilir. Çok kullanıcılı bir dağıtım kurularak yapılır. Bu, sağlayıcıyı (provider) oluşturur ve sağlayıcı daha sonra kullanıcıları oluşturabilir ve yerleşik olarak yapılandırabilir; veya elbette bunları devre dışı bırakabilir ve kaldırabilir (offboard). Çoklu kullanım konusu burada ele alınmıştır ve ayrıca SAS Viya for Linux İşletim Kılavuzu'nda tartışılmıştır.

8.Bir içeriği Viya ortamları arasında nasıl taşıyabilirim?

Hem Visual Analytics Raporlarını hem de Veri Planlarını Viya ortamları arasında taşımanın hızlı ve kolay yolları vardır. Örneğin, her iki içerik türü de düzenleme modunda açıksa, bunları klasörlerde farklı bir konuma kaydetmek için “Farklı Kaydet”i kullanabilirsiniz. Burada açıklandığı gibi, Raporlar ve Veri Planlarını taşımanın kolay yolları da vardır. Buradan erişebilirsiniz.

9.SAS ortamında nasıl kullanıcı grupları oluşturabilirim?

SAS Kullanıcıları (kendi kimliğine sahip tüm kullanıcılar), SAS Yöneticileri ve Genel (bireysel kimliği olmayan herkes) dahil olmak üzere meta verilerde otomatik olarak rol tabanlı bir dizi kullanıcı grubu oluşturulur. Bu standart grupları kullanmak en kolay yol olabilir. Ancak, özel gruplar da oluşturabilirsiniz (buradan daha fazlasına ulaşabilirsiniz). Buradan gruplar, kullanıcılar ve roller hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

10.Kuruluşuma veri kısıtlamalarını nasıl uygulayabilirim?

Güvenlik gereksinimlerini ve veri kısıtlamalarını yönetmenin birkaç yolu vardır. Bunun bir yolu, verilere farklı izinler vermek için birden fazla meta veri sunucusuna sahip olmaktır. Bunlar tek bir SAS uygulama sunucusu tarafından desteklenir. Bu sunucu, özellikle geliştiricilere sahte veri sağlamada kullanışlıdır. Kısıtlanmış verilere onaylanan izinleri uygulama hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 

 

 

Share

About Author

Oguz Bayrakdar

Oguz is working as a Solution Architect focused on Analytics @SAS Turkey. The hot topics he focuses on are Containerization, Cloud transformation of analytic workload, IoT, and Edge Analytics. He has experience in industries such as manufacturing, banking, and telco. Oguz has worked in different areas like ERP and manufacturing execution of system projects, DevOps, Business Continuity, etc.

Leave A Reply

Back to Top