SAS Visual Analytics - jak wykorzystać potęgę analityki?

0

Obecnie większość firm, operujących na danych, korzysta z mniej lub bardziej zaawansowanej analityki. Ten trend przestaje być przywilejem wielkich korporacji, a staje się standardem dla wszystkich, także małych i średnich firm. I tak jak potrzeba korzystania z analityki rozprzestrzenia się wśród firm, tak dzieje się to także wewnątrz organizacji, zwiększając liczbę użytkowników narzędzi analitycznych, jeszcze niedawno zarezerwowanych dla wykwalifikowanych specjalistów. Wyniki badań, jakie przeprowadziła firma Gartner [1] dotyczące wymagań użytkowników co do specyfikacji platformy analitycznej, można podsumować w kilku słowach:

narzędzia do analizy danych muszą być interaktywne i łatwe w obsłudze dla użytkowników na wszystkich poziomach zaawansowania.

Jednakże, czym jest analityka i czemu jesteśmy pewni, że przyda się także w Twojej firmie? Nie ma znaczenia, czy jest to duża korporacja, czy lokalna firma. Najważniejsze są dane. W zależności od prowadzonego rodzaju biznesu, używając SAS Visual Analytics, możesz sprawdzić, w które dni tygodnia zorganizować przecenę, aby zwiększyć sprzedaż i jak pogoda wpływa na popyt konkretnych grup produktowych albo jaka kombinacja menedżer-pracownik-linia produkcyjna jest najbardziej efektywna i jak zmienić układ przerw, aby ta efektywność nie spadała.

To jest właśnie analityka. Szukanie zależności w danych i wykorzystywanie spostrzeżeń, aby usprawnić lub poprawić konkretne procesy w firmie.

Efektem analityki są informacje, które, zaprezentowane na raportach, bardzo często należy na bieżąco monitorować i udostępniać różnym decydentom. Jedna osoba będzie je wyświetlała na laptopie w biurze, a inna na telefonie lub tablecie w trakcie spotkania.

Poniższa seria poświęcona jest właśnie takiemu narzędziu, czyli SAS Visual Analytics.

Zajmę się w niej wszystkimi aspektami raportowania. Pierwsze wpisy będą dotyczyć wybranych obiektów raportów i ich właściwości, a w dalszych skupię się na funkcjonalnościach i możliwościach samego narzędzia m.in. na interakcjach, obiektach niestandardowych oraz zabezpieczeniu dostępu do danych na poziomie wierszy.

Pierwszym tematem będą dwa najczęściej używane typy obiektów w raportowaniu, które każdy bardzo dobrze zna, ale prawdopodobnie o tym nie wie. Są to tabela listingowa i wielowymiarowa. Wyglądają podobnie, lecz ich przeznaczenie jest zupełnie inne. Czym zatem się różnią? Zapraszam do obejrzenia filmu poniżej:

[1] Gartner. “Survey Analysis: Customers Rate Their Advanced Analytics Platforms (G00270213),” Oct. 28, 2014.

Share

About Author

Tomasz Rydzewski

W SAS Institute specjalizuje się w eksploracji danych oraz dostarczaniu rozwiązań biznesowych wspomagających podejmowanie decyzji z wykorzystaniem SAS Visual Analytics. Student Informatyki na Wojskowej Akademii Technicznej.

Leave A Reply

Back to Top