SAS Forum 2016 – SAS University Edition i inne materiały do nauki SAS-a

0

Nie tak dawno wypadła 25 rocznica uruchomienia Internetu w Polsce, SAS w tym roku obchodzi 40 rocznicę istnienia, a z moich rachunków wynika, że używam SAS-a dokładnie od 15 lat. Jak dla mnie, jedną z głównych zmian, która miała miejsce w tym czasie i była między innymi efektem rozwoju Internetu, jest dużo łatwiejszy dostęp do informacji. Gdy zaczynałem swoją przygodę z SAS-em, praktycznie jedynym sposobem na jego poznanie było zatrudnienie się w firmie, która go używa i zapewni odpowiednie szkolenia.

W tamtych czasach, używanie SAS-a wiązało się głównie z programowaniem w 4GL (albo SCL – czy ktoś to jeszcze pamięta?). Przed osobą, która chciałaby sama nauczyć się 4GL-a pojawiały się co najmniej dwa główne problemy: brak publicznie dostępnych (darmowych) materiałów szkoleniowych i brak (darmowego) środowiska, które można byłoby zainstalować i poćwiczyć. Żadnego języka, w tym języka programowania, nie można nauczyć się całkiem na sucho. Później SAS stał się bardziej popularny i powszechniej dostępny na uczelniach. Wiele osób zetknęło się z nim podczas studiów, pojawiły się skrypty napisane przez wykładowców, licencje na oprogramowanie dla studentów stały się bardziej dostępne. Ale wciąż, nauczenie się SAS-a nie było łatwo dostępne dla wszystkich. Od tego czasu wiele się zmieniło.

SAS University EditionDziś każdy może sobie ściągnąć ze strony SAS University Edition, jako maszynę wirtualną, bez konieczności instalowania. W sieci dostępna jest pełna dokumentacja, wiele materiałów szkoleniowych, przykładów kodów, dokumentów wsparcia technicznego, filmików na YouTube, itp. Ale to co warto przejrzeć to nie tylko materiały o programowaniu w 4GL czy używaniu aplikacji takich jak Enterprise Guide, Miner i podobnych. Warto zapoznać się z przykładami zastosowań w praktyce, dobrymi praktykami, albo chociażby z różnymi ciekawostkami. Kilka razy prowadziłem u nas w firmie szkolenia dla nowych pracowników z przeglądem różne źródła, gdzie można szukać informacji o użyciu SAS-a albo wskazówek pomocnych w rozwiązywaniu problemów technicznych. Oczywiście duża część z tych źródeł była dostępna tylko wewnętrznie, wyłącznie dla pracowników SAS, ale było też wiele źródeł publicznie dostępnych. Prawdopodobnie, dla niektórych bardziej zaawansowanych użytkowników SAS są one dobrze znane, ale być może nie wszystkie. Przygotowując agendę tegorocznego SAS Forum pomyśleliśmy, że prezentacja zbierająca w jednym miejscu przegląd tego typu materiałów może być ciekawą propozycją. Prezentację przygotuje i poprowadzi Janek Bobrowski z Centrum Technologii. Sam chętnie się na nią wybiorę i zapraszam innych.

Rejestracja oraz szczegółowa agenda SAS Forum Polska 2016 dostępne są TUTAJ.

Share

About Author

Piotr Borowik

Senior Systems Engineer

Senior Systems Engineer w SAS. W dziale Strategii Technologii zajmuje się wsparciem i promocją Business Intelligence w kraju oraz bierze udział w pracach grupy SAS BI Global Network. Od kilkunastu lat zajmuje się technologiami informatycznymi. Absolwent wydziału FTiMS Politechniki Warszawskiej, doktor fizyki.

Leave A Reply

Back to Top