Automatyzacja detekcji oszustw na portalach ogłoszeniowych

0

Lawinowy wzrost popularności handlu w internecie zmienił nawyki zakupowe bardzo wielu osób. Ogromna ilość sprzedawców oraz różnorodność oferowanych produktów i usług umożliwia zdobycie niemalże wszystkiego. Dzięki globalnemu zasięgowi jesteśmy w stanie zamówić produkt z drugiego końca świata i mieć go u siebie w przeciągu kilku dni lub tygodni. Sprzedawcy natomiast zyskują dostęp do ogromnej ilości potencjalnych nabywców. Jeszcze do niedawna byliby oni ograniczeni wyłącznie do osób ze swojego otoczenia, a dziś mogą oferować swoje usługi globalnie. Obok bardzo licznych sklepów internetowych powstało również wiele portali, pozwalających na umieszczanie ogłoszeń od osób prywatnych. Niestety łatwość tworzenia tego typu ogłoszeń i ogromna rzesza potencjalnych nabywców jest również bardzo kusząca dla osób, które postanawiają się wzbogacić w sposób nielegalny.

automatyzacja detekcji oszustwJednym z elementów funkcjonowania tego typu portali ogłoszeniowych jest szybkość, z jaką można utworzyć wpis z informacją o posiadanym produkcie na sprzedaż. Osoby tworzące ogłoszenia w wielu wypadkach pozostają anonimowe, ponieważ utworzenie konta na portalu nie wymaga podawania wielu informacji, a procedura weryfikacji utworzonych kont nie jest mocno rozbudowana. Poczucie anonimowości jest dużą zachętą do tworzenia ogłoszeń służących do sprzedaży towarów pochodzących z nielegalnych źródeł. Moderatorzy tych portali starają się na bieżąco monitorować tego typu ogłoszenia i w razie podejrzeń je blokować, jednak nie jest to proces łatwy ze względu na dużą ilość publikowanych treści oraz często ich profesjonalne przygotowanie. Również czytelnicy tych ogłoszeń mają możliwość zgłoszenia faktu naruszenia regulaminu, ale nie zawsze uda się w porę zapobiec oszustwu. Walka z tym procederem jest tym trudniejsza, że zablokowane ogłoszenia zaraz tworzone są na nowo za pośrednictwem świeżo utworzonych duplikatów kont. Przestępcom zależy na sprzedaży posiadanych towarów w bardzo krótkim czasie, stąd bardzo często cena jest znacznie atrakcyjniejsza niż analogicznych produktów z legalnych źródeł. Doprowadza to do powstania wyścigu, w którym czas odrywa bardzo istotną rolę, a stawką jest reputacja portalu ogłoszeniowego i satysfakcja jego użytkowników. Z tego powodu zdobycie przewagi w tej walce wymaga zastosowania mechanizmów automatyzujących, dzięki czemu czas reakcji jest niemalże natychmiastowy.

W zależności od skali problemu i wielkości organizacji możliwe jest zastosowanie rozwiązań na różnym poziomie zaawansowania. Dzięki zastosowaniu podstawowych algorytmów analityki tekstowej możliwe jest zbadanie podobieństwa pomiędzy utworzonym ogłoszeniem a zestawem ogłoszeń, które w przeszłości oznaczone zostały jako niezgodne z regulaminem. Bardzo często przestępcy stosują ten sam szablon tworzenia ogłoszeń a ogłoszenia raz zablokowane są w praktycznie niezmienionej formie tworzone jeszcze raz z poziomu innego konta użytkownika. Stosując analitykę tekstową tego typu ogłoszenia, klony są weryfikowane i blokowane jeszcze zanim nastąpi ich publikacja w internecie. Dostępne w SAS algorytmy nie bazują wyłącznie na porównaniu treści słowo w słowo. Możliwe jest określenie stopnia podobieństwa i, w zależności od jego wartości, można określić, czy zezwolić na publikację czy też ze względu na wysoki wskaźnik podobieństwa oznaczyć ogłoszenie statusem "do weryfikacji". Dodatkowo możliwe jest monitorowanie występowania pewnych fraz, których obecność może zwiększać ryzyko podejrzanego źródła pochodzenia. W przypadku telefonów komórkowych czy też aparatów fotograficznych może to być na przykład informacja o braku ładowarki. Proporcje pomiędzy ilością ogłoszeń, które są bezwzględnie blokowane, a tymi, które zgłaszane są jako podejrzane mogą być na bieżąco modyfikowane w zależności od przyjętej polityki bezpieczeństwa.

automatyzacja detekcji oszustwZastosowanie algorytmów z zakresu uczenia maszynowego pozwala na dalsze udoskonalenie opisywanego mechanizmu wykrywania nielegalnych ogłoszeń. Możliwe jest automatyczne rozbudowywanie reguł wykrywania fraz, których obecność w treści zwiększa prawdopodobieństwo fraudu. Istotnym elementem każdego ogłoszenia są zdjęcia, których analiza może również być wykorzystana do zbadania legalności oferty. Są one znacznie rzadziej modyfikowane niż opis w przypadku próby wielokrotnego publikowania oferty dotyczącej tego samego produktu. Współczesne algorytmy pozwalają na zbadanie podobieństwa pomiędzy dwoma zdjęciami, a następnie na tej podstawie oceny stopnia ufności względem zgłaszanego do publikacji ogłoszenia. Dzięki ciągłemu wzrostowi dostępnej mocy obliczeniowej możliwe jest wykonywanie dużej ilości tego typu porównań w stosunkowo krótkim czasie, przez co proces publikacji nie ulega znacznemu wydłużeniu.

Coraz powszechniejsza wymiana towarów za pomocą internetu jest zachętą dla wielu osób, aby za pomocą tego kanału oferować sprzedaż produktów pochodzących z nielegalnych źródeł. Duża ilość publikowanych ogłoszeń w znacznym stopniu utrudnia ręczne weryfikowanie każdej nowej oferty. Jednocześnie nie realizując takiej kontroli, wizerunek portalu ogłoszeniowego bardzo mocno traci na wiarygodności w oczach uczciwych użytkowników. Oznacza to konieczność automatyzacji pewnych procesów dzięki czemu stają się one wydajne. Rozwiązania SAS w zakresie analityki tekstów czy też uczenia maszynowego pozwalają na zaadresowanie tego typu wyzwań. Natywne wsparcie dla języka polskiego dodatkowo zwiększa skuteczność implementowanych mechanizmów detekcji tego typu nadużyć.

Share

About Author

Dariusz Jańczuk

Dariusz Jańczuk is a Senior Business Solution Manager at SAS Poland. The Master of Science obtained in Computer Science allows him to play a role of a bridge between typically separated worlds of business users and IT guys. For more than ten years he's been responsible for promoting and developing Customer Intelligence solutions. An active promoter of the latest trends in marketing communications including rapidly evolving digital space. Supporting customers from many different industries but his main area of focus are communications and banking.

Leave A Reply

Back to Top