SAS Forum 2016 – warsztaty z SAS dla programistów

0

Kto słyszał o SAS LASR Server? Pewnie wielu, bo w ofercie SAS jest on dostępny od kilku lat i jest jednym z głównych składników np. Visual Analytics. A kto słyszał o PROC IMSTAT? Tutaj odpowiedzi twierdzących będzie zapewne znacznie mniej. A kto napisał własny kod wykorzystując PROC IMSTAT? Moim zdaniem, takich użytkowników jest jeszcze mniej. Jest to o tyle dziwne, bo PROC IMSTAT jest główną procedurą LASR Serwer, a część funkcjonalności jest dostępna dla wszystkich, którzy posiadają licencję SAS Visual Analytics.

Pamiętam moje pierwsze zetknięcie z kodowaniem w IMSTAT i muszę uczciwie przyznać, że niezbyt mi się spodobało. Różnice w stosunku do „zwykłego” 4GL są zauważalne i mogą zniechęcać. Ale od tego czasu pojawiło się już kilka kolejnych wersji, a oprócz tego dość szczegółowa dokumentacja z przykładami. Obecnie programowanie w IMSTAT dużo bardziej przyjemne. Kiedy przebrnie się już przez pierwsze trudności, zaczyna się dostrzegać zalety i siłę tego podejścia do analizy i przetwarzania danych w silniku in-memory.

Drugim zagadnieniem, które od dość dawna, dość często pojawia się w naszych prezentacjach, jest język DS2. Czasem niesłusznie uważany za następcę starego dobrego Data Step. Również w tym przypadku często wiedza użytkowników kończy się na znajomości terminu, a pisząc kody w „klasycznym” 4GL nigdy nie próbowali użyć DS2 ani nie są pewni w czym ten język jest w stanie im pomóc.

Warsztaty z SAS dla programistówChoć prezentowaliśmy PROC IMSTAT i DS2 podczas poprzednich edycji SAS Forum, uważam, że ciągle to za mało. Dlatego w tym roku włączamy do programu SAS Forum sesję warsztatową, gdzie nie tylko pokażemy składnię języka na slajdach i w trakcie demonstracji, ale każdy z użytkowników będzie mógł samodzielnie uruchomić kody, spróbować zmienić opcje i oswoić się z tymi nowymi metodami programowania w SAS 4GL. Niestety, ograniczenia czasowe pozwoliły na zmieszczenie w agendzie tylko jednej półtoragodzinnej sesji warsztatowej, ale od czegoś trzeba zacząć. Jeśli będzie duże zainteresowanie, to być może za rok sesja dla programistów zajmie więcej miejsca w programie. Zachęcam do udziału wszystkich, którzy znają już SAS 4GL, używają go, ale chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Liczba miejsc przy komputerach jest ograniczona!

Agenda i rejestracja na SAS Forum oraz warsztaty z SAS dla programistów dostępne są TUTAJ.

Share

About Author

Piotr Borowik

Senior Systems Engineer

Senior Systems Engineer w SAS. W dziale Strategii Technologii zajmuje się wsparciem i promocją Business Intelligence w kraju oraz bierze udział w pracach grupy SAS BI Global Network. Od kilkunastu lat zajmuje się technologiami informatycznymi. Absolwent wydziału FTiMS Politechniki Warszawskiej, doktor fizyki.

Leave A Reply

Back to Top